Kasko Sigorta

Kasko Sigortası

 

Kara taşıtları sigortası ya da kısaca kasko; bir aracın kaza geçirmesi, yanması, çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan sigorta sözleşmesidir. Trafik Sigortasından farklı olarak, poliçe sahibinin kendi aracının hasarını da kısmen veya tamamen karşılar ve trafik sigortasının aksine, zorunlu değildir.

Kasko poliçesinde başlıca üç teminatı vardır:

  1. Çarpma-çarpılma
  2. Yanma
  3. Çalınma

Kasko sigortası genel şartları izin verdiğinden, bu teminatlardan biri, ikisi veya hepsi için poliçe düzenlenebilir. Geçmişte bu üç teminat arasından bir ya da ikisini seçerek yapılan poliçeler daha yaygındı. Üç teminatı birden veren poliçelere tam kasko veya halk arasında full kasko deniyordu.

Kasko sigortası genel şartlarına göre, çarpma-çarpılma teminatına “üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler” de dahildir. Örneğin otomobillerin boyalarının sert bir cisimler kasten çizilmesi şeklinde gerçekleşen kötü niyetli hareketler nedeni ile oluşan hasarlara karşı da koruma verilmektedir.

Özellikle 2016 senesinde yavaş yavaş hissedilmeye başlayan ekonomik krizin gittikçe kendini hissettirmesi ile daha önceki senelerde ki alternatif teminatlarla rekabetçi ürünler sunulmaya tekrar başlandı.

Bu nedenle Kasko poliçenizi almadan önce özellikle basılı kopyayı dikkatli inceleyerek doğru ve ihtiyacınıza yönelik poliçeyi almanızı tavsiye ederiz.

 

Ek Teminatlar

Anahtar Kaybı teminatı her şirkette değiştiği gibi şirketlerin poliçelerinde de seçmeli olarak verilmektedir. Anahtar kaybı teminatının verilmediği poliçeler olduğu gibi 500, 1000, 1500 ve/veya limitsiz olarak da veren şirketler vardır.

 

Deprem ve Doğal Afetler

Muafiyetsiz sunulduğu gibi %5 veya daha fazla oranlarda muafiyet seçimi yapabildiğiniz seçimler mevcuttur.

 

İkame Araç

Eskiden 7 gün tek seçenek iken şimdilerde 10 gün 15 gün ve hatta lüks araç seçimi de sigortalılara sunulmuştur.

Daha detaylı teminatlar ve özel şartlar hakkında bilgi almak için beraber yola çıktığımız şirketlerin aşağıda linkini verdiğimiz sayfalara göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.axasigorta.com.tr/lacivert-kasko-sigortasi.aspx?pageID=4

http://www.sompojapan.com.tr/tr/urunler/kasko/bireysel-kasko