Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

 

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası ya da kısaca trafik sigortası, otomobil, kamyon, motosiklet ve diğer karayolu taşıtları için sigortadır. Trafik sigortasının amacı herhangi bir kaza durumunda “karşı tarafın” malına veya canına verilen hasarı -kabahat oranına bağlı olarak- kısmen veya tamamen karşılar.

Trafik sigorta poliçesi Türkiye’de zorunlu olan birkaç sigortadan biridir. Özellikle trafik çevirmelerinde, araç muayenelerinde sorgulanmaktadır.

Trafik sigortasız karayoluna çıkan araçlar polis tarafından parka çekilerek hem trafik cezasına çarptırılmakta hem de trafik sigortası yapılmadan serbest bırakılmamaktadır.

Trafik sigortasını vadesinde yaptırmadığınızda geciken her ay için belirli bir yüzde de fark cezası alınmaktadır.

Bu nedenle sizlerin vadesini takip ettiğiniz gibi acentelerinizinde sizin için bunları takip edip size bilgi ve teklif vermesi önemlidir.

Trafik poliçesi bir sorumluluk poliçesidir, karayolunda seyreden araçların üçüncü şahıslara vereceği zararları karşılar ve kasko sigortasının aksine sizin zararınızı karşılamaz.

Trafik sigortasında teminatlar tüm şirketlerde aynı tutulmasına karşılık tarife şirketler arasında serbest bırakılmış ve her şirket kendi ticari çıkarına göre fiyatlandırmada serbest kalmıştır.

Trafik sigorta fiyatları sigorta bilgi ve gözetim sayfasında Türkiye’de bulunan tüm sigorta şirketlerinin sizler için hazırladığı güncel ve anlık “yenileme” tekliflerini görmenizi sağlayarak daha kolay seçim yapmanıza yardımcı olmaktadır.